Zapalenie zatok przynosowych w pigułce

Zapalenie zatok przynosowych w pigułce

Zapalenie zatok przynosowych to częsty i uciążliwy zarazem problem, z którym musi się borykać wielu z nas. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości? W jaki sposób można z nią skutecznie walczyć?

Zapalenie zatok przynosowych: kiedy zagraża nam najmocniej?

Zapalenie zatok przynosowych to częsta przypadłość, która zazwyczaj rozwija się jako skutek przeziębienia. Ci, którzy mają skłonność to łapania takich infekcji, osoby borykające się z astmą lub z katarem siennym, o problemach z zatokami mogą sporo powiedzieć na podstawie własnych doświadczeń. Ponieważ ta przypadłość jest uciążliwa i może w znacznym stopniu utrudniać nam życie, warto wiedzieć, w jaki sposób możemy z nią walczyć.

Jakie objawy świadczą o stanie zapalnym?

Gdy nasze zatoki padają ofiarą stanu zapalnego, nasz organizm zaczyna wysyłać szereg sygnałów ostrzegawczych. Obrzęk skóry w rejonie zatok, uczucie nacisku na twarzy i za oczami – oto objawy typowe dla zapalenia zatok. Wyciek z nosa, ból głowy, gorączka, ogólne osłabienie oraz przykry zapach z ust są kolejnymi problemami, które mogą się wiązać z chorymi zatokami. Jak rozwiązać ten problem?

Zapalenie zatok kontra medycyna

Jeśli zapalenie zatok zacznie nam dokuczać, musimy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednią kurację. Ważną rolę odgrywają tu antybiotyki oraz inhalacje, choć w poważniejszych przypadkach lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Polega on na usuwaniu martwych tkanek z zatok, dzięki czemu zwiększa się ich drożność. Co jeszcze można zrobić, by szybciej odzyskać dobrą formę? Odpoczywać, dbać o zdrową dietę, a przede wszystkim wypijać sporo wody oraz ciepłych napojów (np. ziół). Można dzięki temu poprawić swą formę, uniknąć odwodnienia, a jednocześnie rozrzedzić wydzielinę, która zalega w objętych stanem zapalnych zatokach.

Comments are closed.