Coraz więcej osób decyduje się na przejście na dietę bezpszeniczną bez laktozy. Czy jest to zaledwie modny trend, czy może klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia?
Czym jest dieta bezpszeniczna bez laktozy?
Zasada jest prosta – to dobrowolne wyeliminowanie z jadłospisu zarówno glutenu, czyli białka zawartego w pszenicy, jak i laktozy, mlecznego cukru, który może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Choć na pierwszy rzut oka dieta bezpszeniczna bez laktozy może wydawać się pustym trendem dietetycznym, to wiele osób decyduje się na nią ze względu na poprawę zdrowia i samopoczucia.
Co można jeść na diecie bezpszenicznej bez laktozy?
Można by pomyśleć, że dieta ta jest bardzo restrykcyjna, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Wybór produktów jest szeroki: owoce, warzywa, mięso, ryby, jajka, orzechy, nasionka, a także roślinne mleka bez laktozy to tylko niektóre z nich. Dieta bezpszeniczna bez laktozy nie jest dietą eliminacyjną, ale właśnie dietą pełnowartościową.
- Owoce: jabłka, gruszki, cytrusy itp.
- Warzywa: brokuły, szpinak, papryki itp.
- Roślinne mleka bez laktozy: mleko sojowe, migdałowe, orzechowe.
Jakie są korzyści z diety bezpszenicznej bez laktozy?
Pierwszą korzyścią z zastosowania diety bezpszenicznej bez laktozy jest poprawa procesów trawiennych. Eliminacja glutenu i laktozy może przynieść ulgę osobom z nietolerancjami pokarmowymi, a także tym, którzy często zmagają się z wymiotami, bólami brzucha czy niestrawnością.
Drugą, ale równie ważną korzyścią, jest poprawa samopoczucia. Wielu ludzi po zmianie diety na bezpszeniczną i bez laktozy zgłasza większą energię, lepszy sen, a nawet poprawę nastroju.
Czy dieta bezpszeniczna bez laktozy jest dla każdego?
Niemniej jednak, decyzją o przejściu na dietę bezpszeniczną bez laktozy powinien poprzedzić dokładny wywiad żywieniowy przeprowadzony przez dietetyka. To on pomoże ocenić, czy taki krok jest właściwy, a jednocześnie pomoże ułożyć pełnowartościowy jadłospis, dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu.
Artykuł sponsorowany