Ostre zapalenie oskrzeli – co warto wiedzieć?

Ostre zapalenie oskrzeli – co warto wiedzieć?

Choroby układu oddechowego mogą każdemu z nas sprawić wiele problemu. Jedną z tych dolegliwości, których nie można ignorować, jest ostre zapalenie oskrzeli. Co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Ostre zapalenie oskrzeli w pigułce

O chorobie tej można mówić w chwili, gdy w błonie śluzowej oddzielającej tchawicę od oskrzeli zacznie się rozwijać stan zapalny. Wiąże się to z takimi problemami, jak obrzęk błony śluzowej, co oznacza nasilające się trudności z oddychaniem. W niektórych przypadkach o rozwoju tego problemu mogą świadczyć takie objawy, jak świszczący oddech, kaszel oraz odksztuszanie wydzieliny. Wszystkie te symptomy powinny skłonić pacjenta do odwiedzenia lekarza i podjęcia w porę odpowiedniej terapii.

Skąd biorą się takie problemy?

Przyczyny rozwoju stanu zapalnego oskrzeli są dość zróżnicowane. W większości przypadków głównymi sprawcami takich problemów okazują się wirusy i bakterie. Bywa jednak i tak, że ostre zapalenie oskrzeli pojawia się jako objaw towarzyszący innej chorobie. Jakiej? Zazwyczaj odrze, choć często za rozwój problemów z oskrzelami odpowiada tez tyfus. Wilgoć, nadmierne wychłodzenie organizmu – oto kolejne przyczyny problemów z oskrzelami. A w jaki sposób można walczyć ze stanem zapalnym?

Ostre zapalenie oskrzeli kontra medycyna

Choć z reguły ostre zapalenie oskrzeli przemija, nie można tej choroby ignorować. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować komplikacjami w postaci chorób serca i płuc, a sama choroba utrudnia pacjentowi normalne funkcjonowanie. W jaki sposób pokonać stan zapalny? Warto zadbać o odpowiednią ilość wypoczynku, dużo pić oraz korzystać z tych ziół, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Warto też skonsultować się z lekarzem, który ustali rozmiar problemu, a w razie konieczności – zapisze odpowiednie leki.

Comments are closed.